Százéves a Börzsönyben a sísport! Itt az újabb sítúra

Február 10-én kerülnek megrendezésre három távon induló jubileumi sítúráink. Felszerelésnek csupán a Börzsöny-hegység térképe, valamint tájoló vagy GPS, fejlámpa, termosz szükséges, valamint egy bögre a teának.

A három táv kiírása az alábbi linkeken olvasható.

20 km gyalog

25 km sí

30 km gyalog

Egy kis történelem és kedvcsináló:

1892. december 4-én Bély Mihály és Demény Károly a Vérmezőn csatolta fel a Norvégiából hozatott 222 cm hosszú léceket és a mai Városmajor utcán fölkapaszkodott a Kis-Svábhegy akkor még beépítetlen oldalában, hogy ott a fogaskerekű mellett csúszkálni kezdjen. Ez a nap tekinthető a magyar sísport születésnapjának. 1908. január 9- én, Budapesten megalakult a Magyar Sí Klub (MSK). Tagjai többnapos sítúrákon bejárták a Magasés Alacsony-Tátrát, a Máramarosi-, a Radnai- és a Gyalui-havasokat, valamint a Déli-kárpátokat, de a közeli Budai-hegyeket, a Pilist és a Börzsönyt is gyakran felkeresték sporttárs elődeink. Az első budapesti síversenyt az MSK a Budapesti Egyetemi Turista Egyesülettel közösen rendezte meg a Normafánál, a Sigray-lejtőn 1909. február 28.-án lesiklásban, műlesiklásban és ugrásban. (Akkoriban mindenki futott, lesiklott és ugrott is – ugyanazzal a léccel.) A következő évben Budapesten nem esett elég hó, de a Börzsönyben bőséges volt a hótakaró, így a Csóványos és a Nyíresi-rét között (200 m szint) került megrendezésre az első országos lesiklóverseny 1910. február 20-án.

Túránk ennek a jubileumnak az apropóján kerül megrendezésre. A cél a Sváb-család által 1905-ben építtetett hegyi kastély volt. Az azt követő években komoly sí-élet teljesedett ki a kastély fölötti Alsó- és Felső-Hintaréten. A nagyobb igények kielégítésére építették az 1940-ben átadott Nagy-Hideg-hegyi turistaházat. A Sváb kastélynak sajnos csak az alapfalait láthatjuk, 1945-ben ismeretlen tettesek fölgyújtották…

Nevezés és a szervezők elérhetősége a fenti linkeken!

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A bejegyzés kategóriája: MKE
Kiemelt szavak: , , , , , , .